A város magyar kulturális terei
Reviczky Ház
A Reviczky Ház a lévai és Léva környéki magyar közösség otthona..
1993-ban a magyarországi Rákóczi Szövetség kezdeményezésére alakult meg a Léva és Vidéke Alapítvány, mely 1997-ben polgári társulássá alakult és felvette Reviczky Gyula nevét. Az Illyés Közalapítvány és a Rákóczi Szövetség anyagi segítségével vásárolta meg a Reviczky Társulás a Honvéd utcai ingatlant és alakította át magyar közösségi házzá.
A ház jelenleg 12 lévai magyar szervezetnek és intézménynek nyújt ingyenes lehetőséget rendezvényeik megtartására.
Rendelkezésre áll a színpaddal ellátott, 100-130 fő befogadására alkalmas nagyterem és a "Rákóczi" konferenciaterem 10-15 fő számára, melyek bérelhetők harmadik felek számára is.
Itt székel a fenntartó Reviczky Társulás, a Rákóczi Szövetség Léva és Vidéke Célalap, a Lévai Magyar Asszonyog Ligája, a Lévai Szent László Kör, a 46. Kittenberger Kálmán cserkészcsapat és itt működik a Szövetség a Közös Célokért lévai tájékoztató irodája illetve a Magyar Közösség Pártja Járási Elnökség irodája is.
A házban működik a Reviczky Társulás Léva és Vidéke Helytörténeti Szakosztálya, Irodalmi szakosztálya, Zenei szakosztálya, Ifjúsági- és sport szakosztálya, a Lévai Magyar Dalárda, a Reviczky Klub, a Reviczky Magyar Könyvesbolt illetve könyvtár.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
Vojenská 28.
+421 36/631 38 18
Lévai Szent László Kör
CÉLJAINK:
A Lévai Szent László Kör megalakulásáról 2012. december 8-án született szándéknyilatkozat azzal a céllal, hogy a lévai magyar ajkú római katolikusok saját kezdeményezésükből hitéletüket és hitükből fakadó hagyományaik ápolását a templom falain kívül is rendszeressé tegyék minden nemzedék, de kiváltképpen az ifjúság számára. A Lévai Szent László Kör mint polgári társulás célja az alapvető keresztény emberi értékek, családi hagyományok, a nemzeti identitás ápolása és megerősítése a keresztény erkölcs szellemében. A Társulás folytatója kíván lenni a valamikori Lévai Katholikus Kör, a Lévai Női Mária-kongregáció és a Lévai Férfi Mária kongregáció értékeket hagyó tevékenységének.
A Lévai Szent László Kör a lévai és Léva környéki magyar ajkú római katolikus hagyományok ápolói polgári társulása, mely fő céljainak tekinti:
a római katolikus hagyományok ápolását
a hitélet elmélyítését
a római katolikus ifjúságunknak a krisztusi tanok szellemében való vezetését
a keresztény magyar kultúra ápolását, megismertetését és terjesztését
egy magyar ajkú lelkészi hivatás égi és földi kieszközlését Léva valamint Léva vidéke római katolikus hívei számára.
A Lévai Szent László Kör ezen alapvető célok elérése érdekében szervezi rendszeres rendezvényeit.
NEVÜNK EREDETE:
A Lévai Szent László Kör elnevezése a legrégebbi reánk maradt lévai egyházi írásos emlékhez kötődik, ugyanis a mai Léva, a valamikori Új-Léva főutcájában az ún. Úri utcában (a fő városkaput és a fő várkaput összekötő utca) bal oldalán középtájon már a 14. században ott állt a mai Szent Mihály arkangyal plébániatemplom elődje, mely Szent Lászlónak volt felszentelve. Csak 1647-től változott Szent Lászlóról Szent Mihály arkangyalra a lévai plébániatemplom védőszentje, mivel 1554-től Léva állandó török fenyegetettségnek volt kitéve, s a török elleni veszély elhárításának kedvelt védőszentje volt Szent Mihály arkangyal. Majd a lévaiak 1902-ben, mikor a 90 éve torony nélkül álló plébániatemplomukra impozáns kettős tornyot emeltek, s azok közé elhelyezték Hölzel Albin budapesti szobrászművész pyrogránitból készült 3 m magas Szent László szobrát plébániatemplomuk valamikori védőszentjére kívántak emlékezni. 1902- től őrködik tehát Léva felett Szent László királyunk szobra, s ez a szép tárgyi emlék is sugallta társulásunk nevét.
Elérhetőségek:
Szent László Plébániatemplom