Ismét látogatható a kilátótorony, ahonnan egészen Magyarországig ellátni
Léva központjától alig pár lépésre található a Kálvária-domb, mely évszázadok óta szakrális hely a lévaiak számára. Nagyböjt idején vasárnaponként magyar nyelvű keresztúti ájtatosságot tartanak itt, mindamellett július utolsó vasárnapján a Szent Kereszt Felmagasztalása kegytemplom romjainál szentmisét tartanak. A Patrimonium Servandi Polgári Társulás jóvoltából ismét akadálytalanul látogatható a Kálvárián levő attraktív kilátótorony is, ahonnan kedvező időjárás esetén a Selmeci-hegység legmagasabb csúcsáig, az 1009 méter magas Szitnyáig, a Tribecs-hegység legdélibb részét képező, Nyitra melletti Zobor-hegyig, valamint az Ipolyon és a Dunán túl, egészen Magyarországig ellátni.
A lévai várral szemben álló dombon a 18. század elején épült meg a keresztút a Megfeszítettek szoborcsoportjával. Az építkezés értéke hétszáz arany volt, melyet Jaklin Miklós báró, a lévai uradalom tulajdonosa hagyott e célra 1702-ben kelt végrendeletében. A stációk mellett a domb legmagasabb pontján egy kápolnát építettek. A Szent Kereszt Felmagasztalása nevet viselő kápolnát 1821-ben kegytemplommá bővítették. A freskókkal díszített templomban kapott helyet a Piéta szoborcsoport, a templom alatt pedig a Szent Sír-barlang. A templom közelében lévai céhmesterek saját költségükön Szent István király szobrát helyezték el.
Az eredeti keresztút elérte a 350 métert, a szokásos tizennégy stációt öt kápolnában, valamint a templom enteriőrjében helyezték el.
Az egyházi jelleg mellett a buja növényzettel tarkított domb kitűnő kiránduló- és pihenőhelye volt nemcsak a lévaiaknak, hanem a messzebbről jövőknek is, akik felkeresték a csodás kilátással rendelkező Kálvária-dombot.
Sajnos a második világégés utolsó hónapjaiban a kálvária visszafordíthatatlan károkat szenvedett, pusztulása a szocializmus éveiben folytatódott, ugyanakkor egy kommunikációs torony került ide.
Több évtizedes elhanyagoltság után 2007-ben – a Patrimonium Servandi Polgári Társulás kezdeményezésére - kezdődött meg a kálvária felújítása.
A telekommunikációs torony is megszépült, az acélkonstrukció átalakításával egy kilátótornyot hoztak létre. Az újjáéledt kálváriát 2008. július 27-én szentelték fel, a csigalépcsős kilátótornyot 2013-ban adták át.
A kilátótorony 2020 júniusától újra látogatható, vasárnaponként 14.00 és 16.00 óra között. A belépődíj tetszőleges; a támogatásért cserébe az érdeklődők színes, szlovák, magyar, angol és német nyelvű kiadványokat, képeslapokat és hűtőmágneseket kaphatnak a Patrimonium Servandi Polgári Társulás önkéntes szolgálatot teljesítő munkatársaitól.
Fotó: facebook.com/lia7levice/