A város kulturális intézményei
Könyvtár
A könyvtár fejlődését a történelmi események és elsősorban a több nemzetiségű környezet befolyásolta. A városban eleinte csak magyar nyelvű könyvtárakat alapítottak. Történelmi források alapján a város területén már a 19. század második felében több magán- és egyesületi könyvtár működött. A Kaszinó Egyesület Könyvtára, mely az első nyilvános magyar nyelvű könyvtár volt Léván, feltehetően 1859-ben alakult meg. Az intézmény könyvtárosa Tóth Sándor volt.
A könyvtár gyűjteményét 1360 darab magyar nyelvű kötet alkotta, melyeket csak a kaszinó tagjai, látogatói lapozhattak.
A városban egyidejűleg két másik egyesületi könyvtár is működött: a Mesteremberek Olvasóegyletének Könyvtára és a Katolikus Kör Könyvtára. A Mesteremberek Olvasóegyletének Könyvtára 750 kötettel rendelkezett. Ezeket Kovács János kölcsönözte az egyesület tagjainak ingyen, másoknak pedig néhány fillérért. Jánosi László könyvtáros a tagoknak ingyen kölcsönözte a Katolikus Kör Könyvtárának 1350 kötetét. A városban továbbá működött egy magánkönyvtár is: Dobrovicky Kölcsönző Könyvtára, mely 1350 kötetből állt. Ezeket fizetség ellenében lehetett kikölcsönözni.
Valamivel később megalakult a körülbelül 5000 magyar nyelvű kötetet kölcsönző Városi Nyilvános Könyvtár. 1945 után a magyar könyvtár a kaszinó, a magyar líceum és a Mesteremberek Olvasóegyleti Könyvtárának anyagából építkezett. Az intézményt Juhász tanár úr vezette.
A szlovák nyelvű könyvtár megalapításáról szóló első forrás 1927-ből származik.
A Barsi Könyvtár sajnos a mai napig nem rendelkezik saját épülettel.
Barsi Könyvtár - igazgatóság A. Sládkovič u. 2, Léva
Tel.: 036/6 312 802
Barsi Könyvtár - titkárság és zenekabinet A. Sládkovič u. 2, Léva
Tel.: 036/6 312 334
Barsi Könyvtár, szépirodalmi részleg és Holuby u. 6 sz., Léva
a mozgássérültek KIS központja
Tel.: 036/6 312 018
Barsi Könyvtár, gyermekirodalmi részleg A. Sládkovič u. 2 sz., földszint, Léva
Tel.: 036/6 312 655
Barsi Könyvtár, Vinohrady kirendeltség Iskolai u. 14 sz. (AI épülete),Léva